02-09-2025 00:00:00
Mød Mette Brandt, Event Manager i Jespers Torvekøkken på SDU i Odense

Jespers Torvekøkken overtog ved årsskiftet kantinedriften på Syddansk Universitets campus i Odense. Da var Mette Brandt, der dengang stod i spidsen for driften på stedet, tæt på sit 20-års jubilæum – alle år under samme forpagter. Pludselig stod den på forandring. Masser af det. Og Mette sprang ud i det, head first. Hun blev således et af mange gode eksempler på, hvordan en virksomhedsoverdragelse kan åbne for nye muligheder, faglig udvikling og fornyet begejstring for sit arbejde, team og arbejdsplads.
”Jeg vil ikke være en sur gammel havelåge, der sidder fast”
Da Mette Brandt for snart 20 år siden – i 2006 – ankom til SDU på sin første dag som tjener i mødeafdelingen, var det trillende ned ad en lang allé med universitetet tronende for enden. Rigtig meget er sket siden da. I dag kan man med Odense Letbane vælge at stå af på intet mindre end tre forskellige stationer, når man skal besøge universitetet. SDU er blevet en hel universitetslandsby i sig selv, der spreder sig over godt 275.000 kvm. Befolket af godt 15.000 studerende indskrevet på 170 forskellige uddannelser og ca. 3.000 ansatte. De skal alle have saft og kraft til hjernen. Og siden årsskiftet har det været Jespers Torvekøkkens job at sikre, at kantiner, caféer og eventforplejning imødekommer alle universitets mange og forskellige ønsker og behov.
Man kan ikke bare lige gå ind ad døren, og så kører det
At overtage en kantinedrift af sådan en størrelse er en stor transition. Her har Mette, der i dag er Event Manager på stedet, spillet en helt afgørende rolle: ”Allerede inden vi gik ind ad døren på SDU, var det helt tydeligt, at her havde vi en medarbejder, vi skulle gøre alt for at passe på. For at lykkes, skulle vi have hende med ombord. Hvad vi ikke kunne vide var selvfølgelig, at hun er SÅ god, som hun har vist sig at være,” fortæller Søren Lund, der har stået i spidsen for Jespers Torvekøkkens overtagelse af kantinedriften på SDU. ”Sådan nogle som Mette, de er simpelthen døren ind til et sted som SDU, der er så stor og kompleks en organisation og lokation. Man kan ikke bare lige gå ind ad døren, og så kører det.”
Uanset hvordan man griber en virksomhedsoverdragelse an, vil den i sin natur bringe forandringer med sig. At Mette greb forandringerne, som hun gjorde, var derfor ikke nogen selvfølge. For som Søren selv fortæller, gik han i princippet ind og overtog Mettes rolle og ansvaret for den overordnede drift: ”Jeg gik til den overgang med åbenhed og ærlighed om, hvad der foregik, og hvad vi forestillede os, vi skulle gøre anderledes, herunder hvilken ny rolle, vi så hende i.” Mette blev inddraget i processen og var med inde over beslutningerne, så hun fra start kunne mærke, hvordan det er at være en del af Jespers Torvekøkken.
Det har været et vildt halvt år
”Jeg har altid lovet mig selv, at jeg ikke vil være sådan en sur gammel havelåge, der sidder fast,” fortæller Mette og griner. ”Jeg vil ikke være sådan en, der siger ’Sådan plejer vi…’ – og det er heller ikke nogen hemmelighed, at jeg også selv havde brug for forandring. At der skete noget nyt. Men selvfølgelig har det også været svært for mig at skulle omstille mig. Det har der heldigvis været kæmpestor forståelse for.”
Mette og Søren fik hurtigt skabt en god relation og fandt også hurtigt fælles fodslag i, hvilke forandringer, der skulle ske på stedet. Samt hvilke forandringer, Mette selv havde brug for: ”Jeg har fået nogle vildt gode chefer, som er gode til at lytte – som da jeg spurgte, om jeg kunne komme på lederkursus. Allerede nu har jeg været på det første, og jeg skal på det næste her i september,” fortæller hun. ”Det har jo været et vildt halvt år. Jeg har været vant til at kunne det hele, og pludselig skulle jeg lære en masse nye koncepter og ikke mindst systemer at kende. Så det har også været sindssygt lærerigt.”
100 ordrer på én enkelt dag
Som Event Manager har Mette fået ansvaret for, at Jespers Torvekøkken leverer lækker, skræddersyet forplejning til de mere end tusinde events, der hvert år finder sted på SDU i Odense. Med sit mangeårige kendskab til universitetet og sit tætte samarbejde med alt fra studerende til ledelse var det en no-brainer, at hun var den rette til at løfte netop den opgave.
Eventforplejningen er en kerneleverance i Jespers Torvekøkkens samarbejde med SDU. Universitetet satser i disse år på at lægge lokaler til endnu flere arrangementer – store som små, lokale som internationale – arrangeret af alt fra studenterforeninger til forskere og eksterne aktører. En satsning, der ser ud til at have vind i sejlene: For nylig modtog Mette intet mindre end 100 ordrer på eventforplejning – på én enkelt dag.
Jeg tænkte bare: Det er fanme i orden, det her!
Der bliver ikke sparet på ordet ”sindssygt”, når Mette snakker. Heldigvis er det altid med positivt fortegn, som når hun fortæller, at der er en ”sindssyg positiv stemning herude, og det er altså ikke bare noget, jeg siger” – og man tror på hende. Hun emmer selv af det. ”Folk er glade. Og vi er gode til at komme til hinanden, hvis der er noget, der skal snakkes om.” Noget der også er sindssygt ifølge Mette, er hvor søde og hjælpsomme alle har været og er: ”Det er virkelig helt overvældende, det må jeg bare sige, altså, sindssygt søde mennesker. Og der er sindssyg god kemi.”
Noget, der gjorde særligt indtryk på Mette i den spæde opstart af det nye samarbejde, er måden medarbejdere på tværs af Jespers Torvekøkken ikke er blege for at gå til hånde: ”Man løfter virkelig i flok her. Uanset om du er chef, eller hvad du er, så kan du godt lige tage opvasken, hvis det brænder på. Der er bare et helt fladt hierarki. Alle hjælper alle,” fortæller hun. ”Opstarten herude indebar jo en kæmpe ombygning. Der stillede alle kundecheferne og salgschefen op. Alle samlede alt muligt. Det var fuldstændig sindssygt at se. Det har jeg altså ikke prøvet før. Jeg tænkte bare: Det er fanme i orden, det her! Det er sgu teamspirit.”